October 12, 2007

Už je to pár týdnů, kdy jsme se vrátily z v pořadí již druhé dámské jízdy v Londýně. Osvědčené složení tří krav, dokonalý hostitel Štěpán a živá britská metropole se zasložily o naprosto vyčerpávající několikadenní koktejl večírků, textovek, ranních kocovin, protančených nocí, nakupování, bloumání, ochutnávání místních dobrot, jednoduše užívání si života plnými doušky. V lednu jedeme na týden!

It's been a few weeks since we returned from the second girl's stag party in London. The well-tried combination of three ladies, our perfect hosts, and the lively British capital, all these elements combined resulted in an utterly exhausting cocktail of parties, text messages, morning hangovers, club nights, shopping, wandering, tasting of local delicacies, to put it short - we surely did enjoy our lives throughout these five days. In January, we are going again, for a whole week!

here are a few tastings of the trip: perfect lamb curry from Camden, some Chinese near Leicester sq., and breakfast at Nero's (hello, globalisation, I love you!)

and here are all the remaining pics:
Londýn podruhé